Jóga prázdniny

Obě fáze Měsíce – úplněk i novoluní – jsou v tradiční Ashtanga józe považovány za jógové prázdniny. Jaký je k tomu důvod? Jako vše, co je stvořeno z vody, jsme i my (lidé jsou tvořeni “vodou” přibližně ze 70 %) ovlivňováni fázemi Měsíce. Fáze Měsíce jsou určovány vzájemnou pozicí Měsíce a Slunce.

K úplňku dochází, když jsou v opozici (Měsíc na opačné straně Země než Slunce) a novoluní, když jsou v konjunkci (Měsíc mezi Zemí a Sluncem). Jak Slunce, tak i Měsíc Zemi přitahují. Jejich vzájemná poloha vytváří rozdílné energetické vlivy, které se podobají dýchacímu koloběhu.

Úplněk

Jeho energie koresponduje s koncem nádechu, kdy je prána (životní energie, dech) nejsilnější. Je to rozpínavá, vzhůru se pohybující síla, díky níž se cítíme plni energie a emocí, ale nikoli nohama na zemi. Upanišady píší, že hlavní prána žije v hlavě. Během úplňku máme tendenci být tvrdohlavější.

Novoluní

Tato energie koresponduje s koncem výdechu, kdy je nejsilnější apána. Apána je zmenšující se, dolů se pohybující síla, díky níž se cítíme klidní a máme pocit, že stojíme nohama na zemi, ale cítíme se také pomalí a neochotní fyzicky pracovat.