Petra

O Petře

Petra s jógou začala, když jí bylo jednadvacet let. O čtyři roky později se setkala s Manju P. Joisem (nejstarší syn Sri K. Pattabhiho Joise) a Nancy Gilgoff (první žena ze "západu", jež se učila od Sri K. Pattabhiho Joise) a do Ashtangy se zcela zamilovala. Nejprve cvičila dvakrát denně první sérii, pak pokročila ke druhé a nyní ji Manju a Nancy učí sérii třetí.

Petra pokračuje v tradiční linii Sri K. Pattabhiho Joise, stejně jako Manju a Nancy. Každý rok s nimi cvičí a učí se od nich na jógových seminářích a učitelských trénincích. Také asistuje Manju Joisovi na seminářích a učitelských tréninzích různě po celém světě.

Poté, co strávila několik let cestováním a učením, se Petra vrátila do Prahy a otevřela zde školu tradiční Ashtangy (Traditional Ashtanga Prague), která se nyní nazývá AYSP, Ashtanga Yoga Shala Praha. Aktuálně denně učí, pořádá kurzy a praktikuje ve studiu YogaMe v Praze.

Od roku 2011 má Petra autorizaci Manju Joise vyučovat první a druhou sérii tradiční Ashtanga jógy. O svých učitelích Petra říká: „Nikdy se jim za to vše nemohu zcela odvděčit, mohu jen cvičit a učit tak, jak oni učili mě.“

Petra se zaslíbila nést pochodeň tradiční Ashtanga jógy a sdílet její úžasnou tradici s každým, kdo jen bude chtít se učit.

Kromě učení jógy se Petra věnuje koučování celostního přístupu k životnímu stylu, EFT, reiki, je praktikantem Bachových květinových esencí a je spolumajitelkou VIVOBAREFOOT Concept Store. Jejím krédem je pomáhat lidem holisticky na základě hlavních principů zdraví tak, aby se mohli postavit čelem k výzvám moderního života.

David Rajchl

David Rajchl

David se jógou poprvé setkal v září 2014, kdy začal 1x týdně navštěvovatkurz Vyniasa Ashtanga Yoga. Jógu tehdy vnímal jako nástroj k protažení ztuhlého těla unaveného sedavou prací za počítačem. Fungovalo to, tělo seuvolnilo a posílilo. Cvičit jednou týdně už mu ale nestačilo.

Začátkem roku 2015 se rozhlížel po dalších kurzech. Do cesty mu vstoupila Petra Vonšovská a její tradiční pojetí Ashtanga jógy. S úsměvem vzpomínána její první slova: " Pokud je žák připraven, učitel se objeví" :)

Je duben 2015, David s Petrou absolvoval měsíční začátečnický kurz 1.sérieAshtanga jógy, na něho navázal učitelský trénink 1.série s Jaro Pávkem a Petrou. Od března spolu s Petrou a kolegy z AYSP asistuje na lekcích a jepostupně zasvěcován do 2.série.

Od chvíle, kdy se začal učit s Petrou, se jeho vnímání jógy vyvinulo v životní filozofii. Jóga je pro něho stále nástrojem pro práci s Tělem, ale už ne pouze na fyzické úrovni, ale i mentální a spirituální. Je to proces učení, sebepoznání a vnitřního očištění. Denní praxe, důvěra v učitele a víra ve studenta prohlubují Davidovo vnímání této tísíce let staré yógové metody a naplňují jeho život.

David

David Dostál

O tom, že existuje jóga, věděl David díky rodičům už od dětství. Aktivně se zajímal a zajímá o indickou spiritualitu a pár let i studoval indickou kulturu v rámci studia antropologie.

David praktikoval několik let bojová umění. To mu sice zlepšilo fyzickou kondici, ale také tím získal mnoho zranění a disbalancí. Navíc čím dále více cítil, že samotný princip bojových umění není nic pro něj.

S jógu jako takovou začal studovat až v červnu 2014 pod Petřiným vedením. V březnu 2015 absolvoval učitelský trénink s Petrou a Jarem Pávkem a následně začal Petře asistovat na lekcích.  

Dlouho si David myslel, že když k němu přišel učitel a asistoval mu v pozici, že ho opravoval. Asi díky vzdělávacímu systému byl přesvědčen, že hlavní prací učitele je opravovat. Bylo to sice neuvědomělé přesvědčení, ale o to bylo silnější. Proto pro něj bylo velkým prozřením dovědět se, že dopomoc má pozici „zpříjemnit a zintenzivnit“.

Jak řekl Antoine de Saint-Exupéry:“ Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“

Řekli o nás

I had only one private class with Petra in Prague. And frankly speaking I wish I had more than one. Her adjustments, advices and comments about my practice were very useful. I’ve been practising Ashtanga for 2 years and I don’t have a teacher in my city that’s why when I’m travelling I try to find any opportunity to practise with an experienced teacher. Petra is one of that kind. I was impressed by her deep understanding of Ashtanga, her devotion to it, her open heart and mind. Thank you very much, Petra, our lesson was very inspiring for me. Hope to practise with you again.

Liuba B., Irkutsk - Russia

Petra made me discover and love Ashtanga Yoga. I am enjoying her private classes in Prague since October and I am amazed how much progress we have made in only a few weeks. Petra is a really good teacher and always knows how to push us further. But she has not only taught me Yoga, with her holistic approach, she has brought me a lot of happiness and serenity. She is an amazing young woman and an extremely generous person. I will miss her a lot! But thanks to her teaching, I will be able to continue Ashtanga Yoga in my next location. And hopefully our roads will cross again one day.

Carmen, Germany

Doing a Mysore private in Prague with Petra became my yoga home away from home! Her adjustments were spot-on- whether grounding a pose or challenging me to take one to another level. I’ll take back home with me many thoughts on the work we did during our time together. Thanks, Petra!

Thomas Harris, California

It was a joy and a privilege to have Petra as my Ashtanga instructor during her stay in Newcastle upon Tyne – England. I have had a few instructors and in my experience they all have different styles and teaching techniques. Petra’s style is pure in spirit. She has an easy way that asked me to progress in my own time and she gave her energy without expectation. If I was struggling and in conflict with myself during practice, which is most of the time, her touch would console me, help me to surrender and realise that I was not alone at that moment. Who could ask for more. I love her , miss her and cannot fail to know that I will see her again.

Rob E, Newcastle Upon Tyne

Petra shares with me the amazing energy of her own practice. Her passion for yoga is greatly inspiring and has helped me to push the boundaries of limitation that I create for myself. Her adjustments are firm whilst balanced with perfect sensitivity. I am forever grateful for her kindness.

Mike H., Gateshead